Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

BEA, M/T runs to 3rd, 4th, 5th at MR Invite

September 15, 2012
Fairmont Sentinel

MAPLETON - Cade Ekstrom and Ricki Fenske generated top 5 finishes to power the Madelia/Truman Jayhawk boys cross country team to a tie for third place at Thursday's Maple River Invite in Mapleton.

Ekstrom covered the 5,000-meter course at Daly Park in a time of 16 minutes, 46.47 seconds to capture second place overall behind New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva's T.J. Schiltz. Schiltz won the race with a time of 16:42.27.

Fenske posted a fourth-place mark of 18:18.98 to add punch to the Jayhawks' 79-point total to tie Le Sueur-Henderson for third in the boys competition.

Landon Martinez claimed 16th place in 19:38.22 for M/T, while Abraham Bergeman netted 26th overall in 20:31.15. Sondre Ahlgren (47th, 22:04.91), Ryan Lassas (52nd, 22:18.13) and Lane Nierman (56th, 22:44.66) rounded out the Jayhawk boys' effort.

Michael Ankeny captured fifth place overall by crossing the finish line in 18:29.70 to pace Blue Earth Area's fifth-place team total of 119.

Alec Huber and Isaac Miranda produced a 24th- and a 25th-place finish, respectively, in times of 20:24.44 and 20:27.19, while Kyle Mercer netted 42nd in 21:39.09.

Zach Vaske (46th, 22:04.28), Nicholas Lein (48th, 22:08.83) and Nick Shure (57th, 22:47.69) rounded out the Bucs' performance.

In the girls' 4K race, Taylor Grandgenett placed 13th overall in 18:02.79 to guide Blue Earth Area to a fourth-place team total of 96.

The Bucs' Shayna Stevermer posted an 18th-place showing of 18:28.03, Signe Olson netted 20th in 18:35.28, Sierra Halvorson claimed 23rd in 18:55.59, Jenna Stevermer took 27th in a time of 19:13.17, and Athena Peterson crossed the finish line in 37th place in 20:29.45.

Julia Hidalgo netted 16th place with a time of 18:15.60 to fuel the Jayhawks' fifth-place team score of 125.

Cleo Maloney posted a time of 18:59.82 to capture 24th place for M/T, Savannah Krenz finished 29th in 19:23.62, Sam Maul tallied 30th with a time of 19:27.82, while Alissa Voyles placed 32nd in 19:40.63.

Emily Mantor blistered the course in a winning time of 14:53.13 to guide USC to top team honors with 23 points.

Blue Earth Area competes at the Jackson County Central Invite at 4:30 p.m. Thursday at Loon Lake Golf Course. Madelia/Truman runs at the New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva Invite at 4:30 p.m. Tuesday in New Richland.

MAPLE RIVER INVITE

At Daly Park in Mapleton

Varsity Girls (4K)

Team Standings: 1. United South Central 23; 2. Waterville-Elysian-Morristown 71; 3. Minnesota Valley Lutheran 85; 4. Blue Earth Area 96; 5. Madelia/Truman 125; 6. Sibley East 139; 7. Le Sueur-Henderson 161; 8. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 175.

Individual Results (Top 10): 1. Emily Mantor (USC) 14:53.13; Tierney Winter (WEM) 16:02.45; 3. Hannah Goemann (USC) 16:20.22; 4. Gabriel Passmore (Maple River) 17:06.32; 5. Beth Stevermer (USC) 17:21.47; 6. Jacqueline Kaplan (WEM) 17:23.43; 7. Amber Klein (USC) 17:27.95; 8. Talia Otto (MVL) 17:38.32; 9. Lily Anderson (WEM) 17:43.10; 10. Tikvah Schwartz (USC) 17:43.77.

B.E. Area results: 13. Taylor Grandgenett 18:02.79; 18. Shayna Stevermer 18:28.03; 20. Signe Olson 18:35.28; 23. Sierra Halvorson 18:55.59; 27. Jenna Stevermer 19:13.17; 37. Athena Peterson 20:29.45.

Madelia/Truman results: 16. Julia Hidalgo 18:15.60; 24. Cleo Maloney 18:59.82; 29. Savannah Krenz 19:23.62; 30. Sam Maul 19:27.82; 32. Alissa Voyles 19:40.63.

Varsity Boys (5K)

Team Standings: 1. Maple River 49; 2. USC 50; 3. (tie) Madelia/Truman and LSH 79s; 5. Blue Earth Area 119; 6. Medford 136; 7. Sibley East 166.

Individual Results (Top 10): 1. T.J. Schiltz (NRHEG) 16:42.27; 2. Cade Ekstrom (M/T) 16:46.47; 3. Jack Parsley (Maple River) 17:52.84; 4. Ricki Fenske (M/T) 18:18.98; 5. Michael Ankeny (BEA) 18:29.70; 6. Zach Grieves (LSH) 18:46.86; 7. Brian Remington (USC) 18:51.50; 8. Zach Krengel (Maple River) 19:00.37; 9. Eric Redman (USC) 19:01.18; 10. Adam Stevermer (USC) 19:04.87.

Other M/T results: 16. Landon Martinez 19:38.22; 26. Abraham Bergeman 20:31.15; 47. Sondre Ahlgren 22:04.91; 52. Ryan Lassas 22:18.13; 56. Lane Nierman 22:44.66.

Other BEA results: 24. Alec Huber 2):24.44; 25. Isaac Miranda 20:27.19; 42. Kyle Mercer 21:39.09; 46. Zach Vaske 22:04.28; 48. Nicholas Lein 22:08.83; 57. Nick Shure 22:47.69.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web