Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Area tracksters advance to section

May 25, 2012
Kjestine Steinbring - Sentinel Sports Writer , Fairmont Sentinel

FAIRMONT - The Fairmont track & field teams outpaced the competition and captured both the girls and boys Section 2A, Sub-Section 6 team crown Thursday in Fairmont.

Fairmont's girls team outscored runner-up Blue Earth Area, 272-167.5. The Cardinal boys won with a 43.5-point margin over the Buc boys team.

Sasha Riley finished first in the open 200 and 400 meter races to lead the Cardinals' scoring effort.

Article Photos

Fairmont’s Brandon Martin (left) and Madelia/Truman’s Nate Bestick sprint toward the finish line during the 100-meter dash at the Section 2A, Sub-Section 6 track & field meet Thursday at Cardinal Track in Fairmont. (Photo by Chip Pearson)

In the 200, Riley's 27.41 finish was just ahead of teammate Briana Gratz's second-place effort of 28.2.

Lauren Friese added to the Cardinals' top finishes on the track with a first-place, 5:29.48, mile run.

Paige Bearson, Tracy Thiesse and Sierra Schultz each took a first-place finish to sweep the jumping events for the Cardinals.

Thiesse reached 5 feet in the high jump, Bearson went 15-8.25 in the long jump and earned second in the triple jump behind Schultz, who went 34-10.

Schultz ran the first leg of the Fairmont first-place 4x200 relay, with Gratz, Thiesse and Riley each running a portion of the 1:49.99 time.

Marissia Hagedorn earned three first-place finishes to lead the Bucs' second-place effort. Hagedorn ran a 16.01 and a 46.97, respectively, to capture both the high and intermediate hurdle first-place honors.

Off the track, Hagedorn added a 10-foot vault to claim first.

Krista Hassing took home a first-place time of 2:19.27 in the 800 for the Bucs.

Blue Earth Area's 4x400 relay beat the nearest opponent, Martin County West (4:18.22), by just over 17 seconds en route to a 4:01.19, first-place finish.

Haley Jensen came away with first place in the 100 for Martin County West, running a 13.06. Libbie Lange threw the shot 35-9.75 for a Maverick top finish in the field events.

Lange and Jensen also contributed to a first-place 4x100 relay, running in 52.8 with teammates Jennifer Hagen and Hailey Holtz.

Madelia/Truman's 4x800 claimed its lone first-place finish of the meet with Laura Borkenhagen, Courtney Zaharia, Emily Zaharia and Jordan Smith combining handoffs for a time of 10:00.64.

On the boys' side, Blue Earth Area claimed seven first-place finishes to earn a second-place team finish.

Josh Johnson took first in both the shot and discus, throwing 49-8 and 142-9, respectively. Jake Zebedee went 13-6 in the pole vault to garner top honors.

Isaac Darrington went 6 feet even in the high jump for a Bucs' first-place finish.

On the track for the Bucs, Jacob Olson finished the 200 in 23.52 for first place, and Nick Beattie sped to an 11.77 first-place 100 finish.

Beattie, Darrington, Olson and Justin Ritter combined hanoffs in the 4x100 for a 45.55 first-place time.

Ryan Heuer took home two of the four first-place finishes for Fairmont in their team's first-place finish. Heuer ran in first for both the high and intermediate hurdle races, coming in at 14.90 and 39.63, respectively.

Rainier Quade, Carson Ricard, Mark Fruechte and Joe Driano raced on the Cardinals' 4x200 relay, running a first-place time of 1:33.89. Justin Barnes took home the lone field event title for Fairmont, going 39-3 in the triple jump.

The Madelia/Truman Jayhawks endured for first place in the 1,600, 800, 400, 4x400 and 4x800. Thomas DaMarko ran a 51.98 in the 400 for the Jayhawks, while Caleb Arndt took home first in the 800, running a 1:59.76.

Cade Ekstrom ran a mile in 4:42.35 to outpace the competition, with Fairmont's Zac Ehlert coming in at 4:54.76 for second place.

The Jayhawk relays started and ended the meet on top, with Adam Cooling, Caleb Arndt, Cade Ekstrom and Leeroy Leal combining to run both the 4x800 and 4x400 relays to first-place finishes. The 4x800 ran an 8:08.63, while their 4x400 team held on for a close 3:27.72 finish to close the meet.

Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther's Dustin Johanson jumped 18-10.5 to finish with the lone Mustang first-place finish.

Individuals finishing in the top four places and the top two relays in each event will go on to compete in the Section 2A Meet at Mankato West 9:30 a.m. Saturday, June 2.

Section 2A Subsection 6

Girls 100: 1. Jensen, Haley, MCW, 13.06. 2. Nordby, Michaela, St. James, 13.34. 3. Bell, Skylee, Blue Earth, 13.65. 4. Holtz, Hailey, MCW, 13.78. 5. Wegener, Emily, Fairmont, 13.94. 6. Wiederhoeft, Madison, Madelia/Trum, 14.45. 7. Shimon, Natalie, Fairmont, 14.49. 8. Shoen, Kayley, GHEC, 14.56.

Boys 100: 1, Beattie, Nick, Blue Earth, 11.77. 2, Alvarado, Giovanni, St. James, 11.97. 3, Johanson, Dustin, GHEC, 12.43. 4, Koehler, Chandler, MCW, 12.53. 5, Bestick, Nate, Madelia/Trum, 12.64. 6, Edman, Derek, Fairmont, 12.74. 7, Martin, Brandon, Fairmont, 12.96. 8, Joramo, Brett, Madelia/Trum, 13.43.

Girls 200: 1, Riley, Sasha, Fairmont, 27.41. 2, Gratz, Briana, Fairmont, 28.20. 3, Jensen, Haley, MCW, 28.22. 4, Holtz, Hailey, MCW, 28.42. 5, Flohrs, Devon, St. James, 28.46. 6, Thompson, Kaitlyn, Madelia/Trum, 29.55. 7, Tuura, Rachel, St. James, 29.55. 8, Wiederhoeft, Madison, Madelia/Trum, 29.73.

Boys 200: 1, Olson, Jacob, Blue Earth, 23.52. 2, Thomas, DaMarko, Madelia/Trum, 23.77. 3, Alvarado, Giovanni, St. James, 24.70. 4, Ward, Evan, Fairmont, 25.71. 5, Koehler, Chandler, MCW, 25.79. 6, Brown, Zach, Fairmont, 25.91. 7, Curry, Kody, St. James, 26.28. 8, Jahnke, Dakota, Blue Earth, 26.91.

Girls 400: 1, Riley, Sasha, Fairmont, 1:01.08. 2, Olsen, Karli, Blue Earth, 1:02.12. 3, Stevermer, Shayna, Blue Earth, 1:02.78. 4, Smith, Jordan, Madelia/Trum, 1:03.33. 5, Hurley, Erin, St. James, 1:04.17. 6, Viesselman, Rachel, MCW, 1:06.16. 7, Anderson, Pauli, Fairmont, 1:06.87. 8, Voss, Marissa, Fairmont, 1:08.15. 9, Carlson, Anna, MCW, 1:08.88. 10, Maloney, Cleo, Madelia/Trum, 1:12.65. 11, Smith, Jenny, Blue Earth, 1:12.84. 12, Canamar, Emily, St. James, 1:13.63. 13, Maloney, Mikala, Madelia/Trum, 1:17.76. 14, Schultz, Emily, MCW, 1:18.86.

Boys 400: 1, Thomas, DaMarko, Madelia/Trum, 51.98. 2, Fruechte, Mark, Fairmont, 52.16. 3, Whitney, Jon, Madelia/Trum, 53.62. 4, Chacon, Zuriel, St. James, 54.34. 5, Olson, Bailey, Blue Earth, 55.02. 6, Sanders, Calvin, Blue Earth, 56.56. 7, Tennyson, Matt, Fairmont, 56.80. 8, Holm, Nick, MCW, 58.54. 9, Poush, Christopher, Fairmont, 1:00.84. 10, Herrejon, Wilmer, St. James, 1:01.76. 11, Helmstetter, Jake, MCW, 1:02.16. 12, Tsai, Daniel, Blue Earth, 1:02.78. 13, Hanson, Cody, St. James, 1:03.93. 14, Bjerken, Josh, MCW, 1:04.00. 15, Cooling, Mike, Madelia/Trum, 1:05.36.

Girls 800: 1, Hassing, Krista, Blue Earth, 2:19.27. 2, Larson, Morgan, MCW, 2:27.83. 3, Gerdts, Justine, Fairmont, 2:29.85. 4, Zaharia, Emily, Madelia/Trum, 2:30.14. 5, Grandgenett, Courtney, Blue Earth, 2:34.12. 6, Kim, Emily, Fairmont, 2:39.74. 7, Ostlie, Sarah, Fairmont, 2:39.76. 8, Lahti, Ashley, St. James, 2:40.17. 9, Olsen, Kaitlyn, Blue Earth, 2:40.65. 10, Anderson, Brooke, MCW, 2:47.10. 11, Arndt, Danielle, Madelia/Trum, 2:47.43. 12, Jensen, Mariah, GHEC, 2:48.45. 13, Preston, Kierra, GHEC, 2:56.16. 14, Tonsager, Liana, St. James, 2:58.93. 15, Ziemer, Michela, MCW, 3:19.13. 16, DeBell, Dakota, Madelia/Trum, 3:34.07.

Boys 800: 1, Arndt, Caleb, Madelia/Trum, 1:59.76. 2, Hanson, Kevin, Fairmont, 2:02.00. 3, Marquez, Carlos, St. James, 2:06.32. 4, Wagner, Jake, Blue Earth, 2:08.46. 5, Miranda, Isaac, Blue Earth, 2:10.76. 6, Sundblad, Josh, Fairmont, 2:13.48. 7, Basmoen, Seth, St. James, 2:13.87. 8, Soto, Richard, St. James, 2:15.69. 9, Smith, Daniel, MCW, 2:18.84. 10, Brockman, Dylan, MCW, 2:19.17. 11, Krussow, Ben, Blue Earth, 2:22.15. 12, Wolter, Jacob, GHEC, 2:23.93. 13, Poush, Christopher, Fairmont, 2:26.74. 14, Nierman, Lane, Madelia/Trum, 2:30.77. 15, Kilian, Zack, Madelia/Trum, 3:08.94.

Girls 1,600: 1, Friese, Lauren, Fairmont, 5:29.48. 2, Grandgenett, Courtney, Blue Earth, 5:34.86. 3, Eckstrom, Aryn, St. James, 5:39.46. 4, Zaharia, Courtney, Madelia/Trum, 5:42.53. 5, Bjerken, Noel, MCW, 5:46.88. 6, Anderson, Brooke, MCW, 6:00.06. 7, Bartz, Sarah, Fairmont, 6:00.94. 8, Shumski, Rachel, GHEC, 6:01.01. 9, Olson, Signe, Blue Earth, 6:21.81. 10, Ammann, Brittany, St. James, 6:22.71. 11, Thurston, Emma, Madelia/Trum, 6:32.34. 12, Klass, Stine, MCW, 6:39.60. 13, Bergeman, Briana, Madelia/Trum, 6:39.70.

Boys 1,600: 1, Ekstrom, Cade, Madelia/Trum, 4:42.35. 2, Ehlert, Zac, Fairmont, 4:54.76. 3, Colon, Eric, Madelia/Trum, 4:56.29. 4, Ankeny, Mike, Blue Earth, 4:58.72. 5, Christenson, Zach, St. James, 5:01.47. 6, Martinez, Landon, Madelia/Trum, 5:06.54. 7, Viesselman, Matthew, MCW, 5:14.50. 8, Smith, Daniel, MCW, 5:19.55. 9, Nielson, Peter, Fairmont, 5:32.50. 10, Linse, Kaleb, Fairmont, 5:38.06. 11, Hernandez, Katarino, St. James, 5:45.43. 12, Mercer, Kyle, Blue Earth, 5:48.70. 13, Nielsen, Christian, MCW, 5:58.84. 14, Engel, Taylor, St. James, 6:25.48.

Girls 3,200: 1, Bowers, Cheyanne, St. James, 12:03.32. 2, Fischer, Katiana, Fairmont, 12:17.07. 3, Borkenhagen, Laura, Madelia/Trum, 12:18.19. 4, Smith, Whitney, MCW, 12:34.68. 5, Viesselman, Rachel, MCW, 12:52.68. 6, Friese, Jaclyn, Fairmont, 13:12.45. 7, Bartz, Sarah, Fairmont, 13:17.56. 8, Halvorson, Mariah, Blue Earth, 13:28.45. 9, Carlson, Anna, MCW, 14:18.01. 10, Voyles, Alissa, Madelia/Trum, 14:19.41.

Boys 3,200: 1, Surber, Jonathan, St. James, 10:02.05. 2, Fenske, Ricki, Madelia/Trum, 10:16.71. 3, Fuller, Walter, MCW, 10:35.43. 4, Ehlert, Zac, Fairmont, 10:54.61. 5, Johnson, Josiah, Fairmont, 11:09.10. 6, Bjerken, Josh, MCW, 11:31.10. 7, Vasquez, Isaac, Blue Earth, 11:50.63. 8, Bergeman, Abe, Madelia/Trum, 11:58.69. 9, Martinez, Johan, St. James, 12:12.82. 10, Nielson, Peter, Fairmont, 12:13.40. 11, Villarreal, Jairo, Madelia/Trum, 12:41.86. 12, Nielsen, Christian, MCW, 12:56.28.

Girls 100 hurdles: 1, Hagedorn, Marissia, Blue Earth, 16.01. 2, Schultz, Sierra, Fairmont, 16.62. 3, Cabralas, Irlanda, Fairmont, 17.67. 4, Anderson, Chante, Blue Earth, 17.70. 5, Jahnz, Alexis, Madelia/Trum, 17.72. 6, Carvatt, Jessica, St. James, 17.85. 7, Boehne, April, Fairmont, 18.22. 8, Hilgendorf, Taylor, GHEC, 18.55.

Boys 110 hurdles: 1, Heuer, Ryan, Fairmont, 14.90. 2, Barnes, Justin, Fairmont, 17.97. 3, Sparks, Daniel, MCW, 18.07. 4, Olson, Brandon, Blue Earth, 18.51. 5, Kelly, Kolin, Fairmont, 18.67. 6, Colon, Eric, Madelia/Trum, 18.92. 7, Martinez, Landon, Madelia/Trum, 19.85. 8, Hanson, Tyler, St. James, 19.95.

Girls 300 hurdles: 1, Hagedorn, Marissia, Blue Earth, 46.97. 2, Grandgenett, Taylor, Blue Earth, 47.67. 3, Cabralas, Irlanda, Fairmont, 50.75. 4, Jahnz, Alexis, Madelia/Trum, 51.52. 5, Thiesse, Tracy, Fairmont, 51.57. 6, Leichtnam, Brooklyn, Fairmont, 51.71. 7, Carvatt, Jessica, St. James, 53.77. 8, Halvorson, Sierra, Blue Earth, 54.75. 9, Hilgendorf, Taylor, GHEC, 54.79. 10, Shumski, Rachel, GHEC, 56.05. 11, Klass, Stine, MCW, 59.13. 12, Whitney, Chalina, Madelia/Trum, 1:02.16. 13, Lindquist, Megan, St. James, 1:03.52. 14, Ringnell, Lexy, MCW, 1:03.87. 15, Bak, Cally, St. James, 1:04.05. 16, Hagen, Jennifer, MCW, 1:05.72.

Boys 300 hurdles: 1, Heuer, Ryan, Fairmont, 39.63. 2, Cox, Thomas, MCW, 42.33. 3, Quade, Rainier, Fairmont, 44.75. 4, Ward, Evan, Fairmont, 45.41. 5, Martinez, Landon, Madelia/Trum, 45.97. 6, Lara, Alejandro, St. James, 46.81. 7, Sparks, Daniel, MCW, 47.94. 8, Colon, Eric, Madelia/Trum, 48.87. 9, Camacho, Daniel, St. James, 51.05. 10, Dominguez, Joe, St. James, 51.69. 11, Olson, Brandon, Blue Earth, 52.36. 12, Lasses, Ryan, Madelia/Trum, 53.84. 13, Lange, Tanner, MCW, 56.23.

Girls 4x100: 1, MCW (Hagen, Jennifer; Jensen, Haley; Holtz, Hailey; Lange, Libbie), 52.80. 2, St. James (Nordby, Michaela; Flohrs, Devon; Collier, Amelia; Brandts, Allison), 53.19. 3, Fairmont (Voss, Marissa; Boehne, April; Daniel, Taylor; Gratz, Briana), 53.59. 4, Blue Earth (Darrington, Paige; Hoyt, Annemarie; Warmka, Sara; Bell, Skylee), 54.03. 5, GHEC/Martin Luther (Shoen, Kayley; Sloneker, Alyssa; Sauck, Rachael; Hilgendorf, Taylor), 56.53. 6, Madelia/Truman (Whitney, Chalina; Maloney, Cleo; DeLaCruz, Maricella; Zink, Silje), 58.77.

Boys 4x100: 1, Blue Earth (Beattie, Nick; Ritter, Justin; Olson, Jacob; Darrington, Isaac), 45.55. 2, Fairmont (Edman, Derek; Schlomann, Payton; Brown, Zach; Driano, Joe), 46.47. 3, St. James (Alvarado, Giovanni; Bruton, Adam; Nelson, Joe; Henrich, Justin), 46.65. 4, GHEC/Martin Luther (Johanson, Dustin; Johanson, Josh; Sloneker, Derek; Kristenson, Konnor), 50.16. 5, Madelia/Truman (Schultz, Kyle; Bestick, Nate; Joramo, Brett; Knutson, Micah), 50.45. 6, MCW (Sparks, Daniel; Casias, Michael; Baker, Sam; Cook, Wesley), 50.64.

Girls 4x200: 1, Fairmont (Schultz, Sierra; Gratz, Briana; Thiesse, Tracy; Riley, Sasha), 1:49.99. 2, Blue Earth (Olson, Erin; Johnson, Miranda; Bell, Skylee; Franta, Anne), 1:53.11. 3, Madelia/Truman (Jahnz, Alexis; Thompson, Kaitlyn; Zink, Silje; Wiederhoeft, Madison), 1:54.49. 4, St. James (Tuura, Rachel; Collier, Amelia; Durheim, Alison; Eckstrom, Aubrey), 1:55.90. 5, GHEC/Martin Luther (Johanson, Hanna; Jensen, Mariah; Preston, Kierra; Shumski, Rachel), 2:02.47. 6, MCW (Larson, Madyson; Olson, Cora; Schultz, Emily; Fritz, Jayden), 2:09.47.

Boys 4x200: 1, Fairmont (Quade, Rainier; Ricard, Carson; Fruechte, Mark; Driano, Joe), 1:33.89. 2, Madelia/Truman (Thomas, DaMarko; Whitney, Jon; Bestick, Nate; Leal, Leeroy), 1:36.27. 3, St. James (Bruton, Adam; Curry, Kody; Henrich, Justin; Lara, Alejandro), 1:41.97. 4, MCW (Koehler, Chandler; Lange, Tanner; Baker, Sam; Cook, Wesley), 1:44.82.

Girls 4x400: 1, Blue Earthr (Grandgenett, Taylor; Franta, Anne; Olsen, Karli; Hassing, Krista), 4:01.19. 2, MCW (Lange, Libbie; Bjerken, Noel; Smith, Whitney; Larson, Morgan), 4:18.22. 3, Fairmont (Cabralas, Irlanda; Thiesse, Tracy; Anderson, Pauli; Harris, Tori), 4:18.97. 4, St. James (Nordby, Michaela; Hurley, Erin; Collier, Amelia; Eckstrom, Aubrey), 4:23.72. 5, Madelia/Truman (Zaharia, Emily; Thompson, Kaitlyn; Arndt, Danielle; Smith, Jordan), 4:23.75.

Boys 4x400: 1, Madelia/Truman (Cooling, Adam; Arndt, Caleb; Ekstrom, Cade; Leal, Leeroy), 3:27.72. 2, Fairmont (Heuer, Ryan; Quade, Rainier; Ricard, Carson; Fruechte, Mark), 3:28.26. 3, MCW (Cox, Thomas; Brockman, Dylan; Fuller, Walter; Cook, Wesley), 3:37.94. 4, Blue Earth (Olson, Bailey; Wagner, Jake; Olson, Taylor; Miranda, Isaac), 3:40.46. 5, St. James (Bruton, Adam; Soto, Richard; Pinke, Noah; Carreon, Isaac), 3:49.23.

Girls 4x800: 1, Madelia/Truman (Borkenhagen, Laura; Zaharia, Courtney; Zaharia, Emily; Smith, Jordan), 10:00.64. 2, Fairmont (Gerdts, Justine; Fischer, Katiana; Harris, Tori; Friese, Lauren), 10:03.35. 3, MCW (Viesselman, Rachel; Bjerken, Noel; Smith, Whitney; Larson, Morgan), 10:15.25. 4, St. James (Bowers, Cheyanne; Guerdet, Kalley; Lahti, Ashley; Eckstrom, Aryn), 10:24.53. 5, Blue Earth (Olsen, Kaitlyn; Olson, Signe; Grandgenett, Taylor; Halvorson, Mariah), 11:32.74.

Boys 4x800: 1, Madelia/Truman (Arndt, Caleb; Leal, Leeroy; Cooling, Adam; Ekstrom, Cade), 8:08.63. 2, St. James (Marquez, Carlos; Chacon, Zuriel; Surber, Jonathan; Carreon, Isaac), 8:19.89. 3, MCW (Cox, Thomas; Viesselman, Matthew; Brockman, Dylan; Fuller, Walter), 8:47.40. 4, Fairmont (Ward, Evan; Sundblad, Josh; Tennyson, Matt; Schlomann, Payton), 9:01.53. 5, Blue Earth (Miranda, Isaac; Sanders, Calvin; Krussow, Ben; Vasquez, Isaac), 9:23.25.

Girls High Jump: 1, Thiesse, Tracy, Fairmont, 5-00. 2, Hedlund, Katy, St. James, 4-10. 3, Lange, Libbie, MCW, 4-08. 4, Brandts, Allison, St. James, 4-08. 5, DeLaCruz, Maricella, Madelia/Trum, 4-06. 5, Mortenson, Mariah, St. James, 4-06. 5, Kim, Emily, Fairmont, 4-06. 8, Darrington, Paige, Blue Earth, 4-06. 9, Johanson, Hanna, GHEC, 4-04. 10, Olson, Hannah, Fairmont, 4-02. 10, Stevermer, Shayna, Blue Earth, 4-02. 10, Larson, Morgan, MCW, 4-02. 10, Arndt, Danielle, Madelia/Trum, 4-02. 14, Meyer, Alyssa, MCW, 3-08.

Boys High Jump: 1, Darrington, Isaac, Blue Earth, 6-00. 2, Brandts, Zach, St. James, 5-10. 3, Barnes, Justin, Fairmont, 5-10. 4, Gonzalez, Miguel, St. James, 5-06. 5, Johanson, Josh, GHEC, 5-04. 6, Leal, Leeroy, Madelia/Trum, 5-04. 7, Ekstrom, Cade, Madelia/Trum, 5-04. 8, Shumski, Ryan, GHEC, 5-02. 8, Larson, Marcus, Fairmont, 5-02. 10, Poush, Christopher, Fairmont, 5-00. 10, Baker, Sam, MCW, 5-00. 10, Schultz, Kyle, Madelia/Trum, 5-00. 13, Holm, Nick, MCW, 4-10.

Girls Pole Vault: 1, Hagedorn, Marissia, Blue Earth, 10-00. 2, Fuhrman, Megan, Fairmont, 8-06. 3, Anderson, Chante, Blue Earth, 8-00. 4, Leichtnam, Brooklyn, Fairmont, 8-00. 5, Bowers, Cheyanne, St. James, 7-06. 6, Ammann, Brittany, St. James, 7-00. 6, Hacken, Rowan, Blue Earth, 7-00. 8, Gonzalez, Karen, St. James, 7-00. 9, Kim, Emily, Fairmont, 7-00.

Boys Pole Vault: 1, Zebedee, Jake, Blue Earth, 13-06. 2, Ricard, Carson, Fairmont, 13-00. 3, Driano, Joe, Fairmont, 12-06. 4, Larson, Marcus, Fairmont, 12-00. 5, Olson, Brandon, Blue Earth, 9-06. 6, Gonzalez, Miguel, St. James, 9-06. 7, Hanson, Tyler, St. James, 8-00. 8, Hannaman, Tyler, Blue Earth, 8-00.

Girls Long Jump: 1, Bearson, Paige, Fairmont, 15-08.25. 2, Olsen, Karli, Blue Earth, 15-02. 3, Schultz, Sierra, Fairmont, 14-09.50. 4, Flohrs, Devon, St. James, 14-07. 5, Boehne, April, Fairmont, 14-04.25. 6, Shoen, Kayley, GHEC, 13-08.75. 7, Collier, Amelia, St. James, 13-04.25. 8, Johnson, Miranda, Blue Earth, 13-00.25. 9, Sauck, Rachael, GHEC, 12-11.75. 10, Bjerken, Noel, MCW, 12-08. 11, Jensen, Mariah, GHEC, 12-07.25. 12, Hagen, Jennifer, MCW, 12-04.50. 13, Olson, Erin, Blue Earth, 12-03.50. 14, Whitney, Chalina, Madelia/Trum, 12-02.50. 15, Olson, Cora, MCW, 11-10.50. 16, Bergeman, Briana, Madelia/Trum, 11-05.50. 17, Ringeisen, Katie, Madelia/Trum, 11-05. 18, Tuura, Rachel, St. James, 11-03.25.

Boys Long Jump: 1, Johanson, Dustin, GHEC, 18-10.50. 2, Olson, Taylor, Blue Earth, 18-04.50. 3, Shure, Nick, Blue Earth, 18-01.50. 4, Quade, Rainier, Fairmont, 17-11.50. 5, Thomas, DaMarko, Madelia/Trum, 17-10. 6, Nelson, Joe, St. James, 17-03.50. 7, Cook, Wesley, MCW, 16-09.25. 8, Sparks, Daniel, MCW, 16-07.25. 9, Fenske, Ricki, Madelia/Trum, 16-02.50. 10, Kristenson, Konnor, GHEC, 15-09.75. 11, Brown, Zach, Fairmont, 15-08.25. 12, Ward, Evan, Fairmont, 15-02. 13, Wolter, Jacob, GHEC, 14-07.50. 14, Hanson, Tyler, St. James, 14-04.50. 15, Vera, Christian, St. James, 13-10.25. 16, Fellows, Carter, Madelia/Trum, 13-04.50.

Girls Triple Jump: 1, Schultz, Sierra, Fairmont, 34-10. 2, Bearson, Paige, Fairmont, 34-03.50. 3, Flohrs, Devon, St. James, 33-09. 4, Hagen, Jennifer, MCW, 30-10. 5, Sauck, Rachael, GHEC, 29-11.50. 6, Kloeckner, Ashley, Fairmont, 29-06.50. 7, Warmka, Sara, Blue Earth, 28-11.50. 8, Henningsen, Sydney, Blue Earth, 28-05. 9, Ringnell, Lexy, MCW, 28-01. 10, Johanson, Hanna, GHEC, 28-00. 11, Carvatt, Jessica, St. James, 27-08. 12, Zaharia, Courtney, Madelia/Trum, 27-03. 13, Ringeisen, Katie, Madelia/Trum, 26-01. 13, Durheim, Alison, St. James, 26-01. 15, Olson, Cora, MCW, 25-03.50.

Boys Triple Jump: 1, Barnes, Justin, Fairmont, 39-03. 2, Arndt, Caleb, Madelia/Trum, 38-10. 3, Shure, Nick, Blue Earth, 37-07.50. 4, Alvarado, Giovanni, St. James, 37-00.75. 5, Johanson, Josh, GHEC, 36-11. 6, Olson, Bailey, Blue Earth, 36-05.75. 7, Larson, Marcus, Fairmont, 36-00. 8, Baker, Sam, MCW, 35-05. 9, Brown, Zach, Fairmont, 35-04. 10, Gonzalez, Miguel, St. James, 35-00.50. 11, Carreon, Isaac, St. James, 33-02.50. 12, Fellows, Carter, Madelia/Trum, 30-11.50. 13, Hannaman, Tyler, Blue Earth, 30-03.50. 14, Lange, Tanner, MCW, 30-03. 15, Casias, Michael, MCW, 29-06.

Girls Discus: 1, Hurley, Emily, St. James, 108-03. 2, Larson, Madyson, MCW, 104-03. 3, Christianson, Shannon, Fairmont, 100-07. 4, Wegener, Emily, Fairmont, 98-04. 5, Hoyt, Annemarie, Blue Earth, 92-08. 6, Wiederhoeft, Emma, Madelia/Trum, 91-08. 7, Krumholz, Anna, Fairmont, 89-05. 8, Carlson, Madi, St. James, 86-10. 9, Twedt, Hannah, Blue Earth, 85-10. 10, Sherer, Nicole, MCW, 78-06. 11, Asendorf, Katie, St. James, 78-00. 12, Voyles, Alissa, Madelia/Trum, 77-04. 13, Quintero, Jennifer, Blue Earth, 73-11. 14, Shumski, Rachel, GHEC, 68-04. 15, Plath, Julia, GHEC, 66-08. 16, Ziemer, Michela, MCW, 65-08.

Boys Discus: 1, Johnson, Josh, Blue Earth, 142-09. 2, Martin, Brandon, Fairmont, 130-05. 3, Lee, Sam, Blue Earth, 124-10. 4, Roggow, Nick, Fairmont, 112-10. 5, Schwieger, Rider, Fairmont, 105-05. 6, Torres, Victor, St. James, 103-08. 7, Kristenson, Konnor, GHEC, 102-00. 8, Escobar, Cristian, Madelia/Trum, 101-02. 9, Villarreal, Antonio, Madelia/Trum, 99-04. 10, Krieger, Danny, Blue Earth, 95-04. 11, Hanson, Kyle, Madelia/Trum, 91-03. 12, Sloneker, Derek, GHEC, 75-02. 13, Stoffel, Lucas, MCW, 67-09. 14, Whitehead, Dylin, MCW, 64-10. 15, Potthoff, Lucas, MCW, 60-08.

Girls Shot: 1, Lange, Libbie, MCW, 35-09.75. 2, Hurley, Emily, St. James, 32-02. 3, Wegener, Emily, Fairmont, 31-02.50. 4, Fuhrman, Megan, Fairmont, 30-02. 5, Christianson, Shannon, Fairmont, 29-10.50. 6, Larson, Madyson, MCW, 29-10.50. 7, Wiederhoeft, Emma, Madelia/Trum, 28-09.50. 8, Plath, Julia, GHEC, 26-10.25. 9, Reckow, Liz, St. James, 25-11.50. 10, Twedt, Hannah, Blue Earth, 25-05.75. 11, Hacken, Rowan, Blue Earth, 25-04. 12, Mackey, Hanna, St. James, 24-11.50. 13, Sherer, Nicole, MCW, 23-05. 14, Voyles, Alissa, Madelia/Trum, 22-03.50. 15, Twedt, Mariah, Blue Earth, 22-01. 16, Cassone, Monica, Madelia/Trum, 17-03.75.

Boys Shot: 1, Johnson, Josh, Blue Earth, 49-08. 2, Lee, Sam, Blue Earth, 48-02.50. 3, Plocker, Steven, Blue Earth, 43-00. 4, Martin, Brandon, Fairmont, 41-05.25. 5, Torres, Victor, St. James, 37-10.75. 6, Roggow, Nick, Fairmont, 37-09.50. 7, Sloneker, Derek, GHEC, 37-08.50. 8, Escobar, Cristian, Madelia/Trum, 31-07.75. 9, Gustafson, Levi, Fairmont, 31-07.25. 10, Stoffel, Lucas, MCW, 30-00.25. 11, Villarreal, Antonio, Madelia/Trum, 29-02.25. 12, Blakesley, Jeremy, Madelia/Trum, 28-07.25. 13, Whitehead, Dylin, MCW, 26-11.75. 14, Bowie, Phillip, MCW, 25-04.50.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web